köprü kurmak

Köprü Kurmak

köprü kurmakİnsan köprü kurar. Engelleri köprü ile aşar ve aslında kendisi de bir köprüdür. İnsan bedeni evren ile bilgi arasında bir bağlantıdır. Maddi varlığımız gıda dediğimiz organik enerjiden alınmış, alemle bağımızı sağlamıştır. Beden bir köprü gibi sonradan yapılan bir inşaattır, asıl olay alemle bağ kurmaktır. Kimse kendi başına yaşamamıştır, insanlık kendi başına değildir ki kendi başına olmak yalnızca mecazi bir söylemdir.

Biz maddenin bir araya gelmiş, anlaşmış ve hareket etmeye karar vermiş haliyiz. Köprü kurmayı önceden başarmışız. Köprünün hikmetini canlı halimizde taşıyor, yalnız modern insanla gölgeliyoruz. İnsanlığın doğal ve sosyal hali köprünün zirvesi iken modern insanın muradı bundan ayrılmaktır. Hayata dair her şeye düşman olan modernitenin altında ezilen bağlarımız yok olmaktadır.

İnsan içindeki bağımız köprü gibidir, yapay dursa da bağımız onunla sağlanmıştır. Canlılar aleminde köprü olmayı artırmış ve bir kültür meydana getirmişiz. Sonra bu hikmeti kaybetmeye başlamışız. Sanki başkalaşmış hayatımızın maliyetini öder gibi kötüsüne doğru yola çıkmışız. Kötü dediğimiz ise umutsuzlukla dolu bir gelecektir. İnsanın birbirine bağlılığını ve sevgi köprüsünü akıllılık saydığımız bencilliğin kullanımına sunmuşuz. İnsanların bağını sömürmeyi modernlik saymışız.

İnsanın dünyası bir kurgudur. Kurgunun geçerliliği insanın aşırı sosyal ve birbirine bağlı doğasından sağlanmaktadır. Hayvanlar bir araya gelen organizmalar iken, insan birbirine değer veren üyelerdir. Birbirine değer vermek ve bağlanmak tutumumuz daha sonra zararımıza olmuştur. Çünkü insan toplumu büyüdükçe kötü niyetli azınlığın bunu sömürmesi artmıştır. Eskiden bir gruba kötülük yapanlar şimdi bütün dünyaya bunu yayabiliyorlar.

köprü toplumsal sorunların çözümü

Köprü dizisinin 29. ve son yazısıdır.

Bağlarımızı göz ardı edişimizi anlattığımız Köprü yazı dizisi de burada sona ermektedir. Zaten iyice sıkılmıştık. İnsana çarelerini anlatmak çok sıkıcı, çünkü dinleyen yok.  İnsanlığı bağlarını koparıp yalnız kalırken oyalamak ise revaçta. Hayatta başarılı olmak istiyorsanız insanı oyalayın, gerçek bir heyecan arıyorsanız gerçekleri yüzüne çarpın. Kavga çıkacaktır, kavgadan korkmayın. Kendini kandırmayı en büyük başarısı sayan bir zavallıya karşı kazanınca da sevinmeyin. Kaybettiğinizde insanlık yok oluşa koşmaya devam edecek demektir. Kazandığınızda çok büyük bir günahın, insanlığın telafisi için çabalamanız gerekecektir.

Bir köprü kurdular. köprüden az miktarda kötülük de geçti. Kötüler kötülük yapmaya, bilet kesmeye başladı. İyiler sadece iyiliği bildiği için bunlara karşılık veremiyordu. Köprüden vazgeçmek de olmazdı. Sonra kötüler kendi aralarında kavga ederken köprü yıkıldı. Toplum böyle koptu, insanlık ülkesi böyle parçalandı.

4 Comments

  1. ÖMER 19 Şubat 2018
    • Doğuhan Murat Yücel 19 Şubat 2018
      • ÖMER 20 Şubat 2018
  2. YettySpeaks 1 Mart 2018

Leave a Reply