küresel siyaset

Küresel Siyaset

küresel siyasetFilmin kahramanı bir şekilde ölümden kurtulmuş ve uzay aracına binip uzaklaşmıştır. Arkasından gelenler onu öldürecek mi diye merak ederken film biter. Siz de sıradaki filmi düşünmeye başlarsınız. Baş kahraman zarar görecek diye ödünüz kopar. Holywood gerçekliğine kapılan çok sayıda insandan birisiniz. Filmlerde gerçekmiş gibi yapılır. Ancak filmden çıkınca o dünyada yaşar gibi yapmak gariptir. En garip olan ise film bitince gerçeğe döndüğünü sanmaktır. Dış dünyaya bakan gözleriniz gerçeğe döndü sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bitirdiğinizi sandığınız Amerikan filmi devam etmektedir. Gerçekmiş gibi izlediğiniz saçmalıklar küresel siyasette oynanmakta ve her yerde bunu görmektesiniz. Dünya düzeni bir kurgu olmuştur. Sizi kandırmak da ekranda göstermeye bakar. Sonra filmin büyüsüne kendi rızanızla tutulursunuz.

İnanılmaz saçma filmler yapılıyor. En başarılı seriler dünyanın güzelliklerini veya çirkinliklerini değil, insanı bunlardan alıkoyanı anlatıyor. Sinema aslında gözümüzü perdeliyor. Anlatılan şey dünyaya dair değilse hoşumuza gidiyor. Dünyanın gerçeklerini dünyalıların yüzüne vuranlar filmden sayılmıyor. Saçmalıkları anlatanlar başyapıt, gerçekleri anlatanlar saçmalık sayılıyor. Olay filmle de bitmiyor. Aslında küreselleşen dünya bir film gibi kurgulanıyor.

küresel siyasetModern dünya bir kurgudur. Herkesin rolünün belli olduğu bir oyun alanıdır. Amerikan filmleri Amerikan dünyasındaki küçük oyunlardır. Asıl oyun olan küresel siyaset sinema perdesini de içine almaktadır. Bu büyük perdede Amerika ile simgelenen tüketim düzeni istediği filmi çevirmektedir. İşin kötüsü, sinema filminin gerçekliğine kapılmamız gibi, bu oyuna da kapılmış olmamızdır. Oyunun yapımcısı ne rol vermişse onu oynamaktayız. Acı olan ise bunun farkında bile olamayışımız.

Holywood gerçeği tüm dünyayı oynatıyor. Hiçbir işe yaramayan filmler gerçekmiş gibi yaşanıyor. Burada rol alan yozlaşmış yobaz oyuncular yaptıkları filmlere para harcayan fakir halk sayesinde krallar gibi yaşıyorlar. Holywood gerçeği günümüz dünya düzenine ne kadar da benziyor. Oyunun kurucuları milyarlarca yoksul insanın emeği üzerinde krallar gibi yaşıyorlar. Holywood, seyircileri kadar emek vermediği gibi, küresel oyunu kuranlar da basit insanın fedakarlığıyla düzeni sürdürüyor. Bu durum Holywood yalanlarını dünya gerçekleriyle değiştirene kadar devam edecek. Bu durum yok edildiğimiz gerçeğine gözlerimizi açıncaya kadar sürecek.

Ayrıca Bakınız

Leave a Reply