mutlu etmek

Mutlu Olmak ve Mutlu Etmek

mutlu etmekRüzgar sana doğru esiyor. Güneş senin bulunduğun yerde de açıyor. Toprak seni yetiştiriyor ve sen sadece kendin için yaşıyorsun. Hayattaki her şey başka bir tarafa doğru gidiyor, ama sen kendi etrafında dönüyorsun. Sen de başkası için yaşayacaksın. Doğanın kanunu bu. Birlik olacaksın, birlikte yaşayacaksın. Başkasını yaşatacaksın ki yaşayasın. Başkasını mutlu edeceksin ki mutlu olasın. Bu senin temelin. Borcunu öderken kendini gerçekleştireceksin. Kurulan bu düzende büyüklük sarhoşluğunu bırakıp ne kadar önemsiz olduğunu fark etmelisin. O zaman önem, güzellik, zenginlik ve saire şeylerin sadece “komik” olduğunu göreceksin.

Diyelim ki hayat bir rüya, ne görmek isterdin?  Zengin olduğunu mu? Ünlü olduğunu mu? Belki de sadece mutlu olduğunu görmeyi dilerdin. Şimdi sıkı dur. Hayat gerçekten de bir rüya. Görüntüden başka bir asıl yok. Sadece bir görüntüden ibaret olan bu dünyada ne olsun istiyorsun? Yanında götürebileceğin bir şey yok. Hatırladığında mutlu olacağın anıların dışında geleceğe de taşınamıyorsun. Başkalarını geride bırakmaya uğraşıyorsan hemen dur. Başkasından daha fazla olmak için çabalıyorsan uslan. Bir görüntüde başkasıyla uğraşırken mi görülmek istersin? Bir görüntüde başkasına kötülük ederken mi çıkacaksın? Hayat görüntüsünde küfürlerin duyulmaz. havan hissedilmez, pahalı elbisen somurtan suratını örtmez.

Hayat aslında tam da olmasını istediğin gibi. Kendine göre ilginç yaşantılar ve mutluluklarla dolu. Kimsenin yanına hiçbir şey kalmayacak. Bu görüntüde gülümsemek mi istersin, başkasına kötülük etmek mi? Peki sadece sen mi güleceksin? Hep beraber mutlu olduğunuz bir görüntü ne de güzel olurdu. İşte mutlu olmak ve mutlu etmek bu kadar önemli. Hayatta yanınıza kalacak tek şey ve bırakacağınız tek yaşantı. Bu görüntüde mutlu olmak, çevrenizi de mutlu etmek esasında yapmanız gereken tek şey.

Mutlulukta asgari şart bu, beraber mutlu olmalı. En azından her şeyi unutup sadece mutlu olabileceğin birileri olmalı. En kötü zamanında göz göze gelmekle seni gülümsetebilen biri yoksa kimsesizsin demektir. Sadece güldüğü için güldüğün biri yoksa kimseyi tanımıyorsun. Canın sıkıldığında birini görmeye gidemiyorsan o gözleri boşuna taşıyorsun. İyi söz duymuyorsan kulaklar da boşuna. Güzel söz söylemiyorsa dilin, dil boşuna. Hiç sevmemişsen kalp boşuna. Başkasını mutlu etmeyen hayat boş. Mutlu etmeyen ölümü beklemiyor, onun görüntüsü çoktan hazır. Yalnız ve karanlık.

Ayrıca Bakınız

One Response

  1. Aslı 18 Temmuz 2017

Leave a Reply